
- 2023 szeptember 30.
A buddhaszobrok eltűnése komoly probléma Japánban. Csak Wakayama városában 160-nak veszett nyoma 2010 és 2011 között, számolt be a Lion’s Roar. Az élelmes japánok a modern technológiához fordultak segítségért: 3D-nyomtató segítségével készítik el a köztéri- és templomi szobrok replikáit, hogy ezáltal az eredeti, értékes szobrokat biztonságban tudhassák.
A Wakayama Gimnázium tanulói az iparművészeti fakultáció keretein belül készítik el a szobrokat, amelyeket aztán templomoknak ajándékoznak. Így a diákok értékes munkatapasztalattal gyarapodnak, a templomok pedig pénzt takaríthatnak meg, hiszen a 3D-nyomtatóval előállított szobrok olcsóbbak, mintha szobrász készítené el őket.
Az első ilyen replika hat hónapnyi munka után, 2015-ben készült el. A templomok visszajelzéseit minden esetben kikérik, hogy az elkészült műalkotások minél jobban megfeleljenek az elvárásoknak. Idáig 25 szobor készült el a gimnázium műhelyében.
A munka az eredeti szobor 3D-mintavételével kezdődik. Ezután a diákok rögzítik azokat az adatokat, amiket a 3D-szkenner nem képes érzékelni. A munka utolsó és legnehezebb feladata a festés. Az elkészült másolatnak lehetőleg a megtévesztésig hasonlítania kell az eredetire.
Egész Japánban nő a kereslet ezekre a másolatokra. A pénzügyi előnyök mellett olyan alkalmazásra is lehetőséget adnak, mint például a megtapogatható kiállítás a látássérültek számára.
Beszélgetés Urgyennel Fénylátomások c. könyve kapcsán Első rész: Bevezetés és a Bön szöveg (Tanácsok a hat lámpára) taglalása Riporter: Udvardi Márton (2023) A könyvről: Fénylátomások
„Azt tanultuk meg ezen az elvonuláson, hogy egy szerzetesnek is folyamatosan ott van a fájdalom. Egy meditációs ülés mozdulatlansága, vagy a lábnak a tartása az
Jóga Budán, Kertész Edina könyve. Az író egy, a jóga magyarországi gyakorlóinak megkerülhetetlen tanító- és szerzőpáros életét és kapcsolatait tárja elénk eme rengeteg kutatásra alapozott