
- 2023 május 24.

- 2023 május 21.

- 2023 május 19.

- 2023 május 19.

- 2023 május 19.
Ashin Wirathuról, a megosztó vallási vezetőről egy svájci rendező készített dokumentumfilmet „A Tiszteletreméltó W. (Le Vénérable W.)” címmel. Barbet Schroeder filmje komoly érzelmi és politikai visszhangra talált a fesztiválon. A mű témája sokak számára ismerős, de az igazi ereje aktualitásában és világpolitikai analógiáiban rejlik.
A film elején a myanmari Ashin Wirathu szerzetest látjuk, amint nyugodtan és fesztelenül beszél a kamerának. Az afrikai harcsáról beszél, ami „gyorsan növekszik, sok utódot hoz és veszélyes”. A gondolat vége nem hoz váratlan fordulatot: „A muszlimok is ilyenek.” Később a filmben láthatjuk Wirathut, amint kifejti nézeteit, utazik az országban, hogy követőit feltüzelje, valamint mindezek következményeit is: a tüntetéseket, a gyújtogatásokat, az erőszakot.
Wirathu 2013-ban szerepelt a Time magazinban, ami „A Buddhista Terror Arca” címet viselte. Azóta ő a szélsőséges nézetek és a kirekesztés szimbóluma ázsiában. A 2000-es évek közepén bebörtönözték, ahonnan 2012-ben szabadult. Azóta a Ma Ba Tha mozgalmon keresztül gőzerővel terjeszti az interneten az álhíreket az általuk gonosznak titulált Rohingya muszlim kisebbségről. A róla készült film bemutatja, hogyan lehet a vallást eltorzítani politikai szándékok szerint egy olyan országban, ami gyötrelmes átalakulásokon megy át éppen.
Schroedert elsősorban az a szándék vezérelte, hogy bemutassa a Nyugat legégetőbb problémáit egy nacionalista, populista karakteren keresztül.
Az interjúk során Wirathu nyugodt és kedélyes: rasszista és vállalhatatlan kijelentéseit is gyűlölet vagy undor nélkül közli. De más felvételeken, ahol a követőihez beszél, egy szenvedélyes szónok képe jelenik meg, aki kiáltásokkal és szlogenekkel fűszerezi gyűlöletkeltő beszédét.
Schroeder elmondta, hogy „hamar megértettem, hogy sok tanulsággal szolgálnak ezek a szélsőséges buddhisták. A populizmusnak nincsenek határai. Meg akartam érteni, hogyan lehetséges, hogy ennyi embert megmozgatnak ezek a beszédek, mikor a szerzetesek általában békét és harmóniát tanítanak.”
A dokumentumfilmben helyet kapnak eltérő vélemények, így olyan buddhista, muszlim és újságírói nézőpontok is, melyek radikálisan ellenkeznek Wirathu nézeteivel és tevékenységével. A történet fontos és aktuális, pillanatkép a kirekesztés és az ellenségeskedés születéséről, valamint annak politikai folyományairól.
Május 24-én svájci otthonában elhunyt Tina Turner, amerikai énekesnő, a “rock’n’roll királynője.” A legendás előadót 83 éves korában, hosszas betegség után, békében érte a halál.
Tojosige Szekigucsi, japán buddhista szerzetes, tiltakozó demonstrációt tartott május 19-én, pénteken a G7 Nemzetközi Médiaközpontja előtt, Hirosimában. A szerzetes, kezében egy plakátot tartva, sürgette a
„Ahogyan az Éj felfalja az árnyakat, úgy fal majd fel bennünket e fantomszerű föld. Ám minden árny és az Árnyfaló is bizonyosan megjelenik egyszer újra – valahol, valahogyan