
- 2023 március 20.

- 2023 március 20.
- Műsorajánló

- 2023 március 20.

- 2023 március 15.

- 2023 március 14.
A kínai bontócsapatok, rendőrök és kormányhivatalnokok kíséretében, megkezdték a világ legnagyobb budhista tanintézete egyes részeinek bontását. A Larung Gar buddhista akadémián a bontási munkák egy ott élő, névtelenséget kérő szerzetes szerint július 20-án kezdődtek meg.
Egy korábbi hivatalos értesítés szerint, amely bejárta a tibeti közösségi médiát, több mint 5000 épületet fognak lerombolni.
A bontás nem sokkal azután kezdődött meg, hogy Tsultrim Lodue apát felhívta a Larung Gar-i közösséget, hogy ne álljanak ellen a hatalmas intézet tervezett csonkításának.
‘Gondoljatok az intézményre’
Azt mondta, lehet, hogy az emberek úgy érzik, mindennek vége, hiszen ennyi házat lebontanak, de ha visszanéznek pár évet, rájöhetnek, hogy nem ez a legrosszabb, ami történhet. Arra kérte az embereket, hogy ne adjanak közre információkat a közösségi médiában, és ne tiltakozzanak.
„Kérem, ne a saját házatokkal törődjetek, hanem gondoljatok az intézményre” – mondta egy nem datált hangfelvételen, amely a WeChat-en terjedt. Ebben a beszédben azt is mondta, hogy a kínai kormány által elrendelt bontás iránti tiltakozás csak súlyosbíthat a helyzeten.
Az otthonokat elbontó kínai buldózerekről készült képek bejárták a tibeti közösségi oldalakat, és haragos kommenteket váltottak ki. „Ha a túlnépesedés egyetlen megoldása a házak lerombolása, akkor miért nem alkalmazzák a módszert a túlzsúfolt kínai városokban?” – kérdezte az egyik kép alatt egy saját elmondása szerint Larung Gar-i hallgató.
A londoni központú Free Tibet szervezet elítéli a bontást, ami szerinte Peking újabb erőfeszítése, hogy csökkentse a buddhizmus befolyását Tibetben.
„Erőszakot hoznak egy békés és spirituális helyre – mondta Eleanor Byrne-Rosengren, a csoport vezetője. – Nagyjából 5000 szerzetest és szerzetesnőt tesznek földönfutóvá. Kína szeret beszélni a vallásszabadságról, de Larung Gar elleni tetteik mást mutatnak. Ezek a tettek megmutatják, hogyan vélekednek valójában a tibeti buddhizmusról.”
Faster pace?
Larung Gar legalább 10000 szerzetes, szerzetesnő, világi tanuló és idős ember lakhelye, bár néhány turisztikai honlap szerint akár 40000-en is élhetnek ott. A Human Rights Watch júniusban adta hírül, hogy Peking a lakosságot ötezer fővel csökkenteni akarja 2017 szeptemberére. A július 20-ai bontás azt mutatja, hogy a terveket módosították, felgyorsították az eseményeket. A kínai elnök, Xi Jinping személyesen is figyelemmel követi a munkálatokat egyes források szerint.
„Ha a hatóságok úgy vélik, hogy Larung Gar túlnépesedett, egyszerű a megoldás: engedjék meg a tibeti és más buddhistáknak, hogy újabb kolostorokat építsenek – nyilatkozta Sophie Richardson, a Human Right Watch Kínával foglalkozó igazgatója. A New York-i székhelyű jogvédő szervezet felhívta a Kínai hatóságokat, hogy hagyják békén a buddhista intézményt, mivel a vallásszabadságba beletartozik az egyéni választások tiszteletben tartása is.
2008 óta a Tibeti Autonóm Terület kolostoraiban élő szerzetesek száma drasztikusan lecsökkent, a legtöbb kolostorban alig pár szerzetes lakik, és az épületeket a Kínai Kommunista Párt tagjai kezelik. Emiatt a tibeti szerzetesek közül sokan Larung Garba költöztek, hgoy ott folytassák tanulmányaikat. 2014-ben azonban a Tibeti Autonóm Területért felelős kínai hivatalnokok a Driru megyében élő családokat arra utasították, hogy hívják vissza a szerzeteseket Larung Garból és más kolostorokból.
Larung Gart 1980-ban alapította Khenpo Jigme Phuntsok nagy tiszteletben álló tibeti buddhista mester. Tibeti és kínai buddhista diákok, valamint gyakorlók egyaránt élnek itt.
Fordította: Tari Zsuzsanna
Forrás: voanews.com
Március 16-án Ferenc pápa egy több mint 100 buddhista szerzetesből álló, Tajvanból érkezett delegációt fogadott. A küldöttség a Tajvani Humanista Buddhizmus Egyesült Szövetségének (Taiwan’s United
Március 17-én Vincent Van Quickenborne, belga szövetségi igazságügyminiszter bejelentette, hogy Belgium hivatalosan is “életfilozófiaként” ismeri el a buddhizmust. A hivatalos elismerést, és ezzel a másik
“Az öröm tehát az előrelépés ismérve, és amilyen mértékben növekszik, olyan mértékben válik egyre finomabbá és bensőségesebbé, míg végül azzá a derűvé nemesül, ami a