
- 2023 szeptember 25.
Az indiai kormány karanténközpontokat tervez felállítani Bódhgájában, a buddhisták egyik legnagyobb tiszteletben álló zarádokhelyének vendégházaiban, hoteleiben és kolostoraiban. Így a Mahábódhi templomban, a Buddha megvilágosodásának helyszínén is. – számol be a Times Of India, május 18-i cikkében.
A Nemzetközi Buddhista Tanács (International Buddhist Council), ami a több, mint ötven Bódhgájában lévő, külföldi buddhista közösségek által fenntartott kolostort képviseli, levelet intézett Bihár Állam vezető miniszteréhez, Nitish Kumárhoz. Pragyadeep Bhikkhu, a tanács főtitkára arra kérte a hatóságokat, hogy találjanak más helyet a karanténközpont kialakítására, mivel egy ilyen intézmény a helyiek számára is komoly egészségügyi kockázatot jelentene és a zarándokszolgálatot is jelentősen befolyásolhatja.
A karanténközpontra az országba külföldről visszatérő indiai állampolgárok elszigetelése miatt lenne szükség a hatóságok szerint. De, mint azt a levélben megjegyzi a főtitkár, a kolostorok helyiségei épp úgy nem felelnek meg az Egészségügyi Minisztérium által előírt követelményeknek, mint ahogy a személyzet sincs kiképezve az esetleges koronavírusos esetek kezelésére, ráadásul közülük sokan igen idősek.
Pragyadeep Bhikkhu nyomatékosan felhívta a figyelmet a város és kolostorai szent voltára, lakói spirituális életére. Kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem helyezik át máshová a tervezett karanténközpontot, a világ minden tájáról érkezett szerzetesekkel együtt békés tiltakozást fognak tartani a Mahábódhi templom külterületén, ahol a bódhi fa is található.
A jelen tervek szerint 54 hotel, 54 vendégház és 56 kolostor van kijelölve hivatalosan karanténközpontnak a hazatérőknek. 8000 főre becsülik azon biháriak, turisták ás látogatók számát, akiket egy szervezett evakuációs akciótervnek megfelelően hazatelepítenek. Nekik 14 napig kellene karanténban tartózkodniuk a Bódhgájai központokban.
A Mahábódhi templom
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Újságíróknak adott nyilatkozatában Őszentsége a Dalai Láma megismételte azt a korábbi állítását, hogy a tibetiek több autonómiát szeretnének, nem politikai leválást Kínáról. Továbbá kijelentette, hogy
Programajánló beszélgetés Mészáros Ágnessel, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kulturális menedzserével a múzeum ősszel várható eseményeiről. Riporter: Udvardi Márton (2023) A Hopp Ferenc Ázsiai
Egy nevét lényegtelennek találó interjúalanyunkkal készült riportunkhoz egy általa írt „szent leckét” idézünk: “Mester! Mi segít? – Ha belátod, hogy semmi sem segít, az segít.