Főoldal > Egy buddhista tanítóról mintázták Yoda mestert?
- Műsorajánló
A Csillagok Háborúját sok buddhista a benne rejlő buddhista tanítások miatt kedveli, még könyv is született a témában Matthew Bortolin tollából (The Dharma of Star Wars). Úgy tűnik, egyértelműbb kötődések is felfedezhetők.
Alexander Berzin buddhista tudós beszámolója szerint George Lucas a Star Wars forgatása előtt az indiai Dharmsalában járt, és megismerkedett egy tibeti buddhista tanítóval, Tsenzhab Serkong rinpócsével, a Dalai Láma vitapartnerével és tanítójával. Berzin maga is a Rinpócse tanítványa volt, és akkoriban Dharmsalában élt. Így ír mesteréről:
„Tsenzhab Serkong rinpocse nagydarab férfi volt – borotvált fejű szerzetes vörös csuhában, arcán mély ráncokkal, melyektől idősebbnek látszott a koránál. Szerény és bölcs viselkedése, kedves humora miatt olyan volt, mint a mesék bölcs öregjének archetípusa. A nyugatiak, akik találkoztak vele, mind felfigyeltek rá. Például a Star Wars készítői, miután látogatást tettek Dharmsalában és találkoztak vele, úgy döntöttek, hogy róla mintázzák meg Yodát, az eposz spirituális vezetőjét. A Rinpocse sosem látta a filmet, de minden bizonnyal jól szórakozott volna a karikatúrán.
Forrás: Sam Littlefair Wallace, Lionsroar
Fordította: Tari Zsuzsa
Új hangoskönyv a BuddhaFM-en! – Seung Sahn: A zen iránytűje Seung Sahn (Szung Szán) koreai zen mester (1927-2004) az első koreai zen tanító volt, aki
Bódis Kriszta író, szociálpszichológus, dokumentumfilmes, és a Van Helyed Alapítvány alapító vezetője. Társadalmi aktivista, közéleti személyiség, verseket és prózát húszéves kora óta publikál rangos irodalmi
Könyvajánló – Kuzder Ritával, A Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanárával beszélgettünk az idén megjelent Klasszikus tibeti nyelvtankönyv és feladatgyűjtemény c. művéről Riporter: Udvardi Márton (2024)