Főoldal > Egy tizennégy méter hosszú buddhista tekercskép Korea új Nemzeti Kincse

Egy tizennégy méter hosszú buddhista tekercskép Korea új Nemzeti Kincse

A Koreai Örökségvédelmi Hivatal csütörtöki bejelentése szerint nemzeti kinccsé nyilvánítanak egy XVII. században festett 14 méter hosszú függő tekercsképet. A festményt a koreai nagyméretű buddhista műalkotások egyik legreprezentatívabb darabjaként tartják számon. 

A függő buddhista tekercseket, koreaiul „kvébul”, hagyományosan a templomok udvarán állították ki a szabadtéri dharmabeszédek, szertartások és rituálék során. Monumentális méretükkel és bonyolult ikonográfiájukkal ezeket a festményeket, jellegzetesen koreai kulturális örökségnek ismerik el, amelyek különböznek a világ más részein található buddhista műalkotásoktól.

Ez a festészeti forma a XVII. századtól a XX. századig virágzott. Mára mintegy 120 alkotás maradt fenn országszerte, amelyek közül hetet Nemzeti kincsként, 55-öt pedig Kincsként tartanak nyilván.

Korea örökségvédelmi rendszere az államilag kijelölt kulturális javakat négy kategóriába sorolja a történelmi és művészeti jelentőségük alapján. Ezek a következők: Nemzeti Kincs, Kincs, Nemzeti Népi Kulturális Örökség és Történelmi Hely. A közelgő hivatalos bejelentés jelentősége, hogy 28 év óta először kerül fel egy kvébul a Nemzeti Kincsek listájára, miután 1997-ben hét hasonló festményt nyilvánítottak annak.

A 14 méter magas festmény, amelyet a Dél-Csungcsong tartománybeli Murjang templomban őriznek, egy álló Maitréja Buddhát – a jövő Buddhájának tartott bódhiszattvát – ábrázol, akit díszes koronával és összetett ornamentikával díszítettek.

 

„Ez a festmény az ország ilyen díszes kvébul hagyományának korai szakaszát reprezentálja… Hatalmas mérete ellenére harmonikus arányai és a vörös és zöld árnyalatok feltűnő kontrasztja a vallásos művészet fenséges nagyságát közvetíti” – közölte az állami ügynökség.

A függő tekercskép művészi értékén túl történeti jelentőséggel is bír, mivel egyértelműen dokumentálja saját eredetét.

A műalkotás alján található felirat megerősíti, hogy 1627-ben, az 1392-1910 közötti Csoszon-dinasztia Indzso (인조) királyának (1595–1649) uralkodása alatt készült. Ez azt sugallja, hogy ez a mű a többi, jelenleg Nemzeti Kincsként nyilvántartott kvébul festmények előtt készült.

A négy szerzetes festő által készített kvébul a Maitréja iránti széles körű spirituális odaadást tükrözi a Csungcsong régióban abban az időben. A remekmű hozzájárult a nagyméretű buddhista tekercsfestmények hagyományának kialakításához és elterjesztéséhez egész Koreában, és hatással volt a későbbi, hasonló ikonográfiájú művekre.

„Ez az alkotás jól példázza az ország buddhista tekercskép-művészetét, amelyet nagyságrendje, mérete, történelmi jelentősége, szimbolikus gazdagsága és művészi értéke tesz különlegessé. Teljes mértékben megérdemli a Nemzeti Kincsként való megjelölést” – jegyezte meg az ügynökség.

Jelenleg még tart a 30 napos felülvizsgálati időszak, ami alatt az ügynökség további szakértői véleményeket gyűjt, amit majd a kulturális örökségi bizottság megvitat. Az így kialakult szakértői vélemények alapján a kvébult minden bizonnyal hivatalosan is államilag elismert Nemzeti Kincsnek fogják nyílvánítani.

 

Forrás – The Korea Times

 

A BuddhaFM A  Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM  küldetés nyilatkozatával  összhangban szólal meg.

Buddha FM – Adásban a Tan!

Kövessenek minket  Facebook Spotify oldalunkon és  Youtube csatornánkon.

Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert

 

Kapcsolódó

Műsorajánló

Beszélgetés Csetverikov Anna Divyaval

„Miközben pont egy mélyebb meglátásban az ragyog fel, hogy az, amit embernek nevezünk, ugyanolyan kifejeződése tud lenni a mindenségnek, mint ahogy egy tölgyfa, egy virág,