Főoldal > Buddhista imafesztivál egy kis, tibeti faluban
Van egy világtól elzárt buddhista kolostor, amely 500 szerzetesnőnek és 100 szerzetesnek ad otthont az aprócska tibeti faluban, Szer Gegyoban. Minden év hatodik és hetedik holdhónapja közt itt gyűlnek össze Tibet nomád törzsei, hogy hat héten át imádkozzanak, és ezzel megidézzék a mennyországot a földön.
Kína Szecsuán tartományában, Kham régióban áll a kolostor, itt a nomádok sátrakban élnek, terelgetve jakcsordáikat a Tibeti-fennsík festői mezőin.
Az Amidizmus (a mahájána buddhizmus egy ága) gyakorlói vesznek részt a fesztiválon, melynek célja, hogy megidézze a buddhizmus Tiszta Földjét, vagyis a Mennyet. A fesztivál egy hagyományos tibeti sátorban zajlik, melyet virágokkal díszítenek fel, hogy odavonzzák a madarakat.
A hívők délelőtt és délután meditálnak és mantráznak, az Amitábha Buddha nevét recitálva (Na-Mo-A-Mi-Tuo-Fo) és felajánlásokat tesznek a Buddháknak. A felajánlás lehet virág egy vizestálban, vagy sztúpát formázó agyagszobor. Ezek a Méru hegyet körülvevő hét frissvizű tavat és a hét aranyló hegyet szimbolizálják. A szent Méru hegy a buddhista kozmológia fizikai és spirituális központjában áll.
Az imafesztiválon találkoznak egymással a régió nomád klánjai, akik egyébként ritkán látják egymást, ezért a fesztiválnak fontos társadalmi szerepe is van.
Szerzetesnők recitálják az Amitábha Buddha mantrát a Tiszta Földet szimbolizáló sátor közepe felé fordulva. (RNS photo by Alexandra Radu)
Hívők recitálják a mantrákat, sokan közülük leborulva. Gyöngyfüzéreket használnak, hogy számolják a mantrákat. (RNS photo by Alexandra Radu)
Egy hívő vizestálakat és virágokat ajánl fel, miközben mantrákat recitál. (RNS photo by Alexandra Radu)
Szerzetesnők mantrázzák az Amitábha Buddha mantrát a Tiszta Földet szimbolizáló sátor közepe felé fordulva. (RNS photo by Alexandra Radu)
A leborulás célja, hogy elsöpörje a tévhiteket, negatív karmát vagy az akadályokat, és a helyükbe jót vonzzon. (RNS photo by Alexandra Radu)
Annak a lámának a földi maradványait, akinek emlékére a kolostort emelték, egy nagy csörtenben (sztúpában) helyezték el, ami számos zarándokot vonz. A csörtent borító kövek mindegyikén az “Om mani peme hung” mantra található (RNS photo by Alexandra Radu)
A füstölő meggyújtása szimbolizálja a negatív minőségek elégetését, és valódi önmagunk megtalálását. (RNS photo by Alexandra Radu)
Egy szerzetesnő hét vizestálat ajánlt fel, miközben az Amitábha Buddha mantrát recitálja. Miután a tálakat megtölti vízzel és virágokkal díszíti, a vizet a földre önti, és a folyamatot megismétli. Az imák délelőtt és délután zajlanak. (RNS photo by Alexandra Radu)
A Tiszta Föld imafesztivál azon kevés alkalom egyike, amikor a különböző nomád családok találkozhatnak, ezért fontos társadalmi szerepe is van. (RNS photo by Alexandra Radu)
Egy buddhista szerzetesnő imamalommal a kezében sétál a Tiszta Föld fesztiválon. Ha forog az imamalom, melyen az “Om mani peme hung” mantra olvasható, az a hívők szerint egyenértékű a mantra recitálásáva. (RNS photo by Alexandra Radu)
Buddhista zarándokok imádkoznak hagyományos tibeti nomád népviseletben. (RNS photo by Alexandra Radu)
A fő sátor középpontja a Tiszta Föld fesztiválon nyitott, és virágokkal van díszítve, melyek odavonzzák a madarakat, így jelenítve meg a Tiszta Földet. A hívők mantrázás közben a sátor közepe felé fordulnak. (RNS photo by Alexandra Radu)
Forrás: Religion News Service
Készítette: Tari Zsuzsanna, Harlam Bálint
Staféta című sorozatunk a BuddhaFM rádió 10. születésnapja alkalmából született 2024 őszén azzal a céllal, hogy közelebb hozzuk a hallgatókhoz rádiót azáltal, hogy megismerhetik annak
A tiszteletreméltó Dharma mester és buddhista aktivista, Pomnyun Szunyim, és az általa alapított humanitárius segélyszervezet, a Koreai Dzsungtó Társaság (Jungto Society Korea – JTS) önkéntesei
Őszentsége a Dalai Láma 2024. szeptember 18-án, szerdán, egy hosszú élet imán vesz részt, amelyet a Tibeti Nők Egyesülete (Tibetan Women’s Association), a Dalhousie Egyetem