
- 2023 március 26.

- 2023 március 26.

- 2023 március 26.

- 2023 március 25.

- 2023 március 23.
Mit jelent a buddhista esküvő? Van olyan? Ismereteink szerint a Buddha nem sokat beszélt a házasságról. A Dharmát azonban –ahogy az élet minden területén– itt is megpróbálhatjuk alkalmazni.
A buddhizmus kezdeti elképzelése, mely azóta is képviselteti magát a Théraváda irányzatban, az hogy a szellemi törekvés legmagasabb szintje a szerzetesi közösségben eltöltött élet. Így képes az ember jobbára zavartalanul a Dharmával foglalkozni és megvalósítani azt. Ez a lemondás útja: a szerzetes lemond mindenről, ami nem a megvilágosodást segíti, tehát a szerelemről, a szórakozásról, karrierről is.
Ennek köszönhető, hogy bár nem kell szerzetesnek menni ahhoz, hogy valaki buddhista legyen, a vallások között ritkának mondható módon, a buddhizmusnak nincsen házasságkötési ceremóniája.
A mai nyugati társadalomban azonban sokan szeretnék a házasságkötésükkor valamilyen módon kifejezni az életüket kormányzó buddhista értékeket. Ezzel együtt azonban tekintettel is kívánnak lenni a családjaik, ismerőseik szokásrendszerére, ami így együtt azt eredményezi, hogy valamilyen módon ötvözniük kell a tradíciót az új elképzelésekkel.
A legfontosabb dolog egy házasságkötéskor a pár egymásnak tett fogadalma. Enélkül nincs esküvő, nincs házasság. Van még pár dolog, ami attól függetlenül jó, ha helyet kap a szertartáson, hogy szerepelnek-e benne kimondottan buddhista gondolatok.
Ezek az elemek szükségesek ahhoz, hogy a jelenlévők ne érezzék azt, hogy valami kimaradt. Ezeket megtartva mindenkinek egyértelmű, hogy hol van és miben vesz részt éppen.
Ebbe a keretbe azután tetszésünk szerint építhetünk Dharma-elemeket:
Természetesen az sem baj, ha ezeket nem sikerül részévé tenni a házasságkötési ceremóniának. A mennyegzőn és a házasélet során a titok a kedvesség, az együttérzés és a törekvés arra, hogy megtartsuk a fogadalmainkat egymásnak. Ha ez sikerül, áldás kíséri az utunkat.
A Szígálaka szutta részleteit gyakran idézik buddhista esküvőkön.
Buddhista esküvőket Magyarországon is tartanak. Összefoglalónk hamarosan… (A szerk.)
„Ma már minden út görbe.” J.R.R. Tolkien (A Szilmarilok) Kaszab Zsuzsanna Meliannal, az Eredeti Fény Zen Közösség dharma tanítójával és a Magyar Tolkien Társaság tanácstagjával
„Ugyanakkor sürgősen kellett csinálnom valamit a bennem felhalmozódott érzetekkel. Ekkor jött a zen meditáció. Az, hogy az egész önmegismerésben mennyire fontos a testi tapasztalat, a
„Állításom tehát: aha- élményünk eredete a mágia. A felismerés lényege is ugyanaz, mint a mágiáé: a valóság átalakítása és mindenféle újabb és újabb valóságok, újabb