Főoldal > Hogyan házasodnak a buddhisták?

- Műsorajánló
Mit jelent a buddhista esküvő? Van olyan? Ismereteink szerint a Buddha nem sokat beszélt a házasságról. A Dharmát azonban –ahogy az élet minden területén– itt is megpróbálhatjuk alkalmazni.
A buddhizmus kezdeti elképzelése, mely azóta is képviselteti magát a Théraváda irányzatban, az hogy a szellemi törekvés legmagasabb szintje a szerzetesi közösségben eltöltött élet. Így képes az ember jobbára zavartalanul a Dharmával foglalkozni és megvalósítani azt. Ez a lemondás útja: a szerzetes lemond mindenről, ami nem a megvilágosodást segíti, tehát a szerelemről, a szórakozásról, karrierről is.
Ennek köszönhető, hogy bár nem kell szerzetesnek menni ahhoz, hogy valaki buddhista legyen, a vallások között ritkának mondható módon, a buddhizmusnak nincsen házasságkötési ceremóniája.
A mai nyugati társadalomban azonban sokan szeretnék a házasságkötésükkor valamilyen módon kifejezni az életüket kormányzó buddhista értékeket. Ezzel együtt azonban tekintettel is kívánnak lenni a családjaik, ismerőseik szokásrendszerére, ami így együtt azt eredményezi, hogy valamilyen módon ötvözniük kell a tradíciót az új elképzelésekkel.
A legfontosabb dolog egy házasságkötéskor a pár egymásnak tett fogadalma. Enélkül nincs esküvő, nincs házasság. Van még pár dolog, ami attól függetlenül jó, ha helyet kap a szertartáson, hogy szerepelnek-e benne kimondottan buddhista gondolatok.
Ezek az elemek szükségesek ahhoz, hogy a jelenlévők ne érezzék azt, hogy valami kimaradt. Ezeket megtartva mindenkinek egyértelmű, hogy hol van és miben vesz részt éppen.
Ebbe a keretbe azután tetszésünk szerint építhetünk Dharma-elemeket:
Természetesen az sem baj, ha ezeket nem sikerül részévé tenni a házasságkötési ceremóniának. A mennyegzőn és a házasélet során a titok a kedvesség, az együttérzés és a törekvés arra, hogy megtartsuk a fogadalmainkat egymásnak. Ha ez sikerül, áldás kíséri az utunkat.
A Szígálaka szutta részleteit gyakran idézik buddhista esküvőkön.
Buddhista esküvőket Magyarországon is tartanak. Összefoglalónk hamarosan… (A szerk.)
A Dalai Láma szerint utóda nem Kínában fog megszületni, de Peking szerint azt majd ők döntik el A héten jelent meg Őszentsége, a Dalai
A Koreai Örökségvédelmi Hivatal csütörtöki bejelentése szerint nemzeti kinccsé nyilvánítanak egy XVII. században festett 14 méter hosszú függő tekercsképet. A festményt a koreai nagyméretű buddhista
Február 27-én került megrendezésre Kambodzsában először az a csúcstalálkozó, amit mérföldkőnek tartanak a vallási és etnikai harmónia megteremtése érdekében a túlnyomórészt buddhista vallású országban. A