Főoldal > Japán szerzetes az indiai buddhizmus újraélesztésre irányuló mozgalom élén
Szurei Szaszai, a 89 éves, a Japánból származó buddhista szerzetes a vezetője az indiai buddhizmus újraélesztésére irányuló erőfeszítéseknek, valamint a kasztalapú társadalmi megkülönböztetés felszámolásának, ami történelmileg oly sok közösséget marginalizált. A tiszteletreméltó a múlt hónapban nagyszabású avatási szertartást tartott, amelyen 15.000 résztvevő vett buddhista menedéket, valamint 15 japán származású személy, akik szerzetesnek készülnek. Szaszai-t, akinek teljes szerzetesi neve Bhadant Nágárdzsuna Árja Szúra Szaszai, sokan India nagy törvényhozójának és a dalitok bajnokának, Dr. B. R. Ámbédkar az utódjának tekintik.
Az október 10-12. között tartott szertartáson a tiszteletreméltó Szaszai kijelentette, hogy elkötelezett a buddhista út követése mellett, amit a résztvevők is megerősítettek. „Nem kérhetek semmilyen szívességet, például azt, hogy beléphessek a paradicsomba” – jelentette ki Szaszai. „Az én feladatom az, hogy az embereket a buddhizmus törvényére vezessem”.
Az 1935-ben az Okajama prefektúrában, Japánban, Niimiben született Szaszai fiatalkorában komly személyes kihívásokkal nézett szembe. Ilyen volt a nők iránt érzett szenvedélyes vonzalma valamint a többszörös öngyilkossági kísérletei. Az 1960-as buddhista szerzetesi felavatásával azonban megtalálta az irányt és a célt.
Az elmúlt hat évtizedben Sasai az indiai szociális egyenlőtlenségek, különösen a kasztrendszerből eredő társadalmi igazságtalanságok felszámolásának szentelte életét. Miután Indiába költözött, közvetlenül is szemtanúja volt a dalit közösséghez tartozó egyének nehézségeinek, többek között az olyan korlátozásoknak, amelyek megakadályozták őket abban, hogy hozzáférjenek az olyan közösségi erőforrásokhoz, mint például a kutak. Ezek a megfigyelései arra ösztönözték Szaszait, hogy az egyenlőség és a társadalmi reformok mellett szálljon síkra.
Szaszai munkássága szorosan illeszkedik Dr. Bhímráó Rámdzsí Ámbédkar, India első igazságügyminiszterének örökségéhez, aki egy marginalizált kasztból származott. Dr. Ámbédkar 1956 októberében tömeges buddhizmusra való áttérést kezdeményezett, és a kasztok elnyomása elleni tiltakozásként százezreket térített át a hinduizmusról a buddhizmusra. Az indiai buddhista közösségekben Szaszai elkötelezettsége Dr. Ámbédkar üzenete mellett azt jelenti, hogy folytatja az egyenlőség előmozdításának misszióját a buddhizmuson keresztül.
Mióta megkapta az indiai állampolgárságot, Sasai aktívan részt vesz a kormányzat azon erőfeszítéseiben, hogy támogassa a kisebbségeket a túlnyomórészt hindu nemzetben. 2003-ban csatlakozott egy kisebbségi jogokkal foglalkozó kormányzati bizottsághoz, és fáradhatatlanul küzdött a hindu igazgatás alá került buddhista templomok visszaszerzéséért. Ezek az erőfeszítések egy szélesebb körű misszió részét képezik, amelynek célja a buddhista szentélyek helyreállítása és a vallási egyenlőség előmozdítása.
E hónap elején, hivatalos minőségében, mint a Dr. Bábászéhéb Ámbédkar Emlékbizottság elnöke, Szaszai fogadta Ráhul Gándhi kongresszusi vezetőt a Diksha Bhúminál, annál az emlékműnél, amit Dr. Ámbédkar, és mintegy 400.000 követője 1956-os megtérése helyén és emlékére állítottak.
Annak ellenére, hogy a buddhizmus Indiából származik, a 2011-es népszámlálás szerint India lakosságának mindössze 0,7 százaléka – körülbelül 8,4 millió ember – vallotta magát buddhistának. Szaszai azonban becslései alapján azonban a buddhisták tényleges száma Indiában akár 150 millió is lehet. Ez arra utal, hogy sokan nyilvánosan hinduknak vallják magukat annak érdekében, hogy állami juttatásokban részesüljenek.
A kasztalapú megkülönböztetés az alkotmányos tilalmak és a folyamatos gazdasági növekedés ellenére továbbra is állandó probléma Indiában. Szaszai bírálta Narendra Modi miniszterelnök kormányát azért a politikájáért, amely szerinte aránytalanul nagy terhet ró a buddhistákra, különösen a gazdaságilag hátrányos helyzetűekre. Külön kiemelte az iskolai tandíjak emelését, amely szerinte akadályozza a szegény buddhisták oktatáshoz való hozzáférését.
A buddhizmus Indiában a közelmúltban elkezdett újjáéledni, többek között az olyan vezetőknek köszönhetően, mint Szaszai, akik a társadalmi igazságosság és egyenlőség mellett érvelnek. Missziós munkája nemcsak a buddhista felavatások növelésére irányul, hanem a mélyen gyökerező kasztrendszer jelentette kihívására és annak lebontására is, amely továbbra is milliókat érint.
Szaszai becsléseinek és módszereinek kritikusai azzal érvelnek, hogy a vallási demográfiai adatok pontos felmérése Indiában bonyolult az ország hatalmas sokszínűsége és a vallási identitások változékonysága miatt. Azt is hangsúlyozzák, hogy a társadalmi változáshoz többre van szükség, mint vallási áttérésre. Átfogó társadalmi elkötelezettségre és politikai reformokra van szükség a rendszerszintű egyenlőtlenségek kezelése érdekében.
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Őszentsége, a Dalai Láma december 4-én az Észak-Indiában található dharamszalai rezidenciáján fogadta Forest Whitaker Oscar-díjas amerikai színészt. . A 63 éves Whitaker a 89 éves
December 2-án kezdődött az indiai Bódhgájában, immár a 19. alkalommal a nemzetközi Tipitaka recitációs szertartás, amire több mint 10.000 résztvevő érkezett a világ minden tájáról.
Programajánló: ÁTLÉPÉS A TÜKÖRKAPUN Beszélgetés Bérczi Zsófiával, az Élőkép Színház vezetőjével Riporter: Udvardi Márton (2024) ÁTLÉPÉS A TÜKÖRKAPUN TAROT LABIRINTUS AZ ÉV VÉGÉN Az