Főoldal > Kusinagár, a buddhista zarándokváros új repülőteret avatott
Kusinagár, a négy legjelentősebb buddhista zarándokhely egyike új repülőteret kapott. A hagyomány szerint ez a Buddha parinirvánába távozásának helyszíne. Az új repülőteret, aminek megnyitásától a zarándokturizmus 15-20%-os növekedését várják, október 20-án szerdán avatták fel.
Az ünnepségen 12 ország vallási és világi méltóságai vettek részt, köztük Naréndra Módi, India miniszterelnöke is. A Maháparinirvána Templomban tartott ceremónia keretében a miniszterelnök felajánlásokat tett a fekvő Buddha szobornál, valamint bódhifacsemetét ültetett. A hagyomány szerint e templom helyén mondta el Buddha az utolsó beszédét, amit a Maháparinibbána szuttában, vagy a mahájána hagyomány szerinti Maháparinirvána szútrában rögzítettek.
Az átadást az úgynevezett Abhidhamma Napra időzítették, ami a théraváda hagyományban annak állít emléket, hogy a Buddha alászállt a Távatimszá mennyből, hogy átadja anyjának az abhidhamma tanításokat. Ezt jeles napként tartják számon a théraváda országokban, Srí Lankán Vap Poja Napnak nevezik. Ezen a napon ér véget a vassza, a szerzetesek esős évszakra eső elvonulási időszaka is, ekkortól nyílik lehetőségük újra az utazásra.
Abhidhamma napi felajánlás a fekvő Buddha szobornál – buddhistdoor.net
Az első járat a srí lankai Colombóból érkezett egy száztagú, szerzetesekből és más tisztségviselőkből álló delegációval a fedélzetén. A küldöttség tagjai között volt a srí lankai miniszterelnök, Mahinda Rádzsapaksza fia, Namal Rádzsapaksza is.
„Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy a Vap Poja szerencsés napján a Kusinagárba tartó nemzetközi járaton lehetek. Emlékszem, Módi indiai miniszterelnök volt az, aki a Srí Lankával tartott kétoldalú virtuális csúcstalálkozón azt javasolta miniszterelnökünknek, hogy száz buddhista vallási méltóság jöjjön a srí lankai légitársaság által üzemeltetett első kusinagári járaton. Ez egy olyan megtiszteltetés, amit nagy becsben fogunk tartani az elkövetkezendő években is.” – nyilatkozta Rádzsapaksza az Indian Timesnak.
Az avatáson bhutáni, kambodzsai, mianmári, nepáli, dél-koreai és thaiföldi delegáció is részt vett.
A vallási delegációk ellátogattak a közeli Várnásziba, a másik nagy zarándokhelyre is, ahol a Buddha az első tanítóbeszédét adta.
A járaton érkeztek vissza Srí Lankából azok a Kapilavasztu Buddha-ereklyék, szarírák, amelyeket 1898-ban fedeztek fel Bihár államban, és amiket India kiállításra kölcsönadott az elmúlt években Srí Lankának.
Kusinagár a négy nagy buddhista zarándokhely egyike, azonban a viszonylag elzárt elhelyezkedése miatt ide tudott ellátogatni a legkevesebb zarándok. Az új repülőtér megnyitásával szeretnék jelentősen fejleszteni a zarándokturizmust. Az elképzelés illeszkedik az indiai kormány azon stratégiájába, hogy a valláson keresztül erősíteni szeretné az idegenforgalmi és a diplomáciai kapcsolatait más buddhista országokkal.
Nemzetközi Repülőtér Kusinagar – buddhistdoor.net_
A repülőtér jelentőségéről India colombói nagykövetsége így nyilatkozott: „A buddhista zarándokkörutak egyik csomópontjaként funkcionáló repülőtér Kusinagárban jelentősen erősíteni fogja a kapcsolatot a srí lankai és az indiai emberek között. Az avató járat azonban nem csak az emberek közötti, hanem a két kultúra közt meglévő évezredes civilizációs kapcsolatot is erősíteni fogja. A buddhizmus játssza a központi szerepet a tartós kulturális, spirituális és nyelvi kötelékben.”
A buddhizmus felé való kormányzati szintű indiai nyitás egy másik példája az a buddhista konferencia, amit november 19-20-án fognak tartani a Bihár állambeli Nálandában. Erről egy korábbi cikkünkben számoltunk be.
Forrás – Buddhistdoor
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
A Tibeti Szerzetesnői Projekt (Tibetan Nuns Project – TNP), egy Seattle-ben és az indiai Himácsal Prades Kangra körzetében működő, az Egyesült Államokban bejegyzett jótékonysági szervezet,
A nagyra becsült tibeti buddhista tanító és dzogcsen mester, Csökji Nyima Rinpocse a nepáli Lumbíniben, a Buddha szülőhelyén, hivatalosan felavatta a Pal Thubten Sedrub Ling,
Vaszi Sándor Urgyen saját élményein keresztül mesél a buddhista elvonulások fontosságáról, felidézve többek között Taron töltött éveit, valamint a közelmúltban zajló, Keith Dowman dzogcsen mesterrel