Főoldal > Tibet a legkevésbé szabad ország a Freedom House jelentése szerint
Március 9-én tette közzé a Freedom House nemzetközi nonprofit szervezet éves “Szabadság a Világban 2023 Indexét” (Freedom in the World Index for 2023). A polgári jogok és a demokratikus intézmények előmozdítása érdekében dolgozó washingtoni székhelyű szervezet jelentésében Tibetet a világ legkevésbé szabad országaként értékeli.
A megfigyelőszervezet szerint Tibet Dél-Szudánt és Szíriát követi utolsóként a világ legkevésbé szabad országainak listáján. Különösen sajnálatos, hogy ez már a harmadik egymást követő év, hogy Tibet a lista végén szerepel.
A jelentés szerint Tibet lakosait, tibetieket és kínaiakat egyaránt, alapvető jogaiktól fosztja meg a hatalom. A kínai kommunista kormány kegyetlenül elnyomja a tibetiek szólásszabadsághoz és a másként gondolkodáshoz való jogát.
Összefoglalójában a Freedom House így ír:
“Tibetet a pekingi székhelyű Kínai Kommunista Párt (CCP) kormánya irányítja kínai párttisztviselők kezében lévő helyi döntéshozói hatalmon keresztül. Mind a han kínai, mind a tibeti etnikumú lakosoktól megtagadják az alapvető jogokat, azonban a hatóságok kiemelt szigorral fojtják el a tibetiek körében a másként gondolkodás bármi jelét, úgymint a tibetiek vallási meggyőződésének és a kulturális identitásának bármiféle megnyilvánulását. Az az állami politika, hogy ösztönzik a nem tibetiek Kína más területeiről való elvándorlását és a tibeti etnikumúak kötelező áttelepítését azt eredményezte, hogy idővel a tibeti etnikumúak aránya jelentősen lecsökkent a lakosságon belül.”
Az ENSZ Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Bizottsága (UN Committee on Economic, Social, and Cultural Rights – OHCHR) március 6-i időszakos felülvizsgálati jelentésében hangsúlyozta, hogy a tibetiek alapvető emberi jogaival kapcsolatos számos kérdés sürgős figyelmet igényel a nemzetközi közösség részéről. Felhívták a figyelmet arra, hogy a kínai kormány továbbra is folytatja Tibet “kínaiasítására” irányuló politikáját, ezért a világnak folyamatosan figyelemmel kell kísérnie az eseményeket.
Az indiai, delhi-i székhelyű, a tibeti politikai helyzettel foglalkozó kutatóintézet, a Tibeti Jogok Kollektívája (Tibet Rights Collective – TRC) szintén egy jelentésében hangsúlyozta, hogy a Kínai Kommunista Párt újabb lépéseket tett a tibetiek asszimilálására azzal, hogy a Tibeti Autonóm Területen létrehozott egy “Kínai Nemzeti Közösségitudat Építő Kutatóközpontot (“Chinese Nation Community Consciousness Building Research Center”). A központ célja a kínai “nemzeti öntudat” fejlesztése a tibetiek körében, ez pedig azt jelenti, hogy a KKP továbbra is komoly erőfeszítéseket tesz a tibetiek “elkínaiasítására”.
A Freedom House részletes jelentése a logóra kattintva is elérhető:
Forrás – Current Affairs
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Őszentsége, a Dalai Láma december 4-én az Észak-Indiában található dharamszalai rezidenciáján fogadta Forest Whitaker Oscar-díjas amerikai színészt. . A 63 éves Whitaker a 89 éves
December 2-án kezdődött az indiai Bódhgájában, immár a 19. alkalommal a nemzetközi Tipitaka recitációs szertartás, amire több mint 10.000 résztvevő érkezett a világ minden tájáról.
Programajánló: ÁTLÉPÉS A TÜKÖRKAPUN Beszélgetés Bérczi Zsófiával, az Élőkép Színház vezetőjével Riporter: Udvardi Márton (2024) ÁTLÉPÉS A TÜKÖRKAPUN TAROT LABIRINTUS AZ ÉV VÉGÉN Az