Főoldal > XIV. Leó pápa a vallásközi párbeszéd folytatását ígéri

XIV. Leó pápa a vallásközi párbeszéd folytatását ígéri

A vatikáni Apostoli Palota Kelemen-termében tartott különleges audiencia során XIV. Leó pápa a világ minden tájáról összegyűlt vallási vezetőkkel találkozott, és megerősítette a keresztények és a más vallások közötti párbeszéd iránti elkötelezettségét. Az alkalom Leó pápa pápaságának egyik első jelentős nyilvános fellépése volt, amely a hónap elején kezdődött Ferenc pápa márciusi halálát követően.

Az eseményen különböző keresztény felekezetek vezetői vettek részt, köztük Bertalan konstantinápolyi ortodox ökumenikus pátriárka, III. Teofilosz jeruzsálemi ortodox pátriárka és III. Mar Awa, a Keleti Asszír Egyház katolikosza, valamint anglikán, metodista és lutheránus képviselők. 

„Nagy örömmel köszöntöm mindnyájukat, más egyházak és egyházi közösségek, valamint más vallások képviselőit, Önöket, akik részt vettek Róma püspökeként és Péter utódjaként végzendő szolgálatom beiktatási ünnepségén.”

A vallásközi találkozón nem csak a keresztény egyházak képviselői vettek részt. A buddhisták mellett a dzsain, a zsidó, a muszlim és a szikh közösségek vallási vezetői is jelen voltak. Ez a Vatikán folyamatos elkötelezettségét tükrözi a vallások közötti párbeszéd fenntartása mellett. A pápa üzenetében a hídépítést hangsúlyozta a megosztott világunkban.

„Közös utunkat abban a tág értelemben is lehet és kell érteni, hogy az emberi testvériség szellemében mindenkit bevonunk. . . Most van itt az ideje a párbeszédnek és a hídépítésnek” – mondta az egybegyűlteknek. „Ezért örülök és hálás vagyok más vallási hagyományok képviselőinek jelenlétéért, akik osztoznak Isten és az ő akaratának keresésében, amely mindig és kizárólag a szeretet és az élet akarata a férfiak és a nők és minden teremtmény számára”.

Az új pápa megerősítette azt a szándékát is, hogy folytatni kívánja Ferenc pápa erőfeszítéseit a szinodalitás – a katolikus egyházon belül a befogadó párbeszéd és döntéshozatal folyamatának – előmozdítására. Szorosan összekapcsolta a szinodalitást az ökumenikus fejlődéssel, kijelentve, hogy a szinodális együttműködés „új és konkrét formáit” fogják megvizsgálni más keresztény közösségekkel, megjegyezve: „Önök tanúi voltak Ferenc pápa figyelemre méltó erőfeszítéseinek a vallásközi párbeszéd érdekében. Szavai és tettei révén új utakat nyitott meg a kapcsolatok számára, amivel előmozdította „a párbeszéd kultúráját mint utat; a kölcsönös együttműködést mint magatartási kódexet; a kölcsönös megértést mint módszert és mércét”.

Leó pápa méltatta a hallgatóságban képviselt vallási sokszínűséget, és a globális válságok elleni egységes fellépésre szólított fel. „Az erőszak és konfliktusok által megsebzett világban” – mondta –”az itt képviselt közösségek mindegyike hozzájárul a maga bölcsességével, együttérzésével és elkötelezettségével az emberiség jólétéhez és közös otthonunk megőrzésére”.  

Továbbmenve a pápa mindenkit arra buzdított, hogy folytassák a tevékenységüket: „Meggyőződésem, hogy ha egyetértünk, és megszabadulunk az ideológiai és politikai kondicionáltságtól, akkor hatékonyan tudunk nemet mondani a háborúra és igent a békére, nemet a fegyverkezési versenyre és igent a leszerelésre, nemet a népeket és a Földet elszegényítő gazdaságra és igent az integrális fejlődésre.”

XIV. Leó pápa középen, buddhista vezetőkkel. Balról: Gese Dordzsi Vangcsuk, Elena Seishin Viviani, Dario Doshin Girolami, and
Gese Cangdil.

 

A buddhista megfigyelők számára jelentős, hogy a Vatikán megerősítette a vallásközi párbeszéd iránti elkötelezettségét. Bár a katolikus-buddhista kapcsolatok gyakran kevésbé nyilvánosak, mint más párbeszédek, a korábbi pápaságok a kölcsönös megértést olyan közös értékeken keresztül támogatták, mint az együttérzés, a béke és az erőszakmentesség. Ahogy Leó pápa megkezdi munkáját új szerepében, a buddhista közösségek figyelni fogják e kapcsolat folytonosságát és bővülését világszerte.

A keresztény-buddhista párbeszéd a II. vatikáni zsinat óta része a Vatikán küldetésének, és az erre irányuló erőfeszítések II. János Pál pápa és Ferenc pápa alatt tovább fokozódtak. A Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa Ázsia, Európa és Észak-Amerika buddhista közösségeit is bevonta a közös gondolkodásba az etikai aggályokra és a közös cselekvésre összpontosítva olyan kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, a szegénység.

Világszerte több mint 500 millió követőjével a buddhizmus a Vatikán vallásközi törekvéseinek egyik legfontosabb globális partnere. Olyan országokban, mint Japán, Mianmar, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnam, a buddhista-keresztény interakciók gyakran a helyi társadalmi együttműködés és a közös humanitárius célok keretében zajlanak.

Dr. Boonchuay Doojai, egykori buddhista szerzetes és kortárs tudós, a Thai Vallásközi Alapítvány a Szociális Fejlődésért elnöke méltatta a pápa elkötelezettségét elődje munkájának folytatása iránt: „Egyértelműen Ferenc pápa nyomdokaiba lép, ugyanakkor a saját útját is kijelöli – tiszteletben tartja a hagyományokat, miközben elfogadja a változásokat. Ez emlékeztet minket arra, hogy egy új pápa nemcsak folytonosságot, hanem megújult irányt is hoz”. 

 

Forrás – Buddhistdoor

 

A BuddhaFM A  Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM  küldetés nyilatkozatával  összhangban szólal meg.

Buddha FM – Adásban a Tan!

Kövessenek minket  Facebook Spotify oldalunkon és  Youtube csatornánkon.

Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert

 

Kapcsolódó