Főoldal > ÁTJÁRÓ című műsorunkban Szilágyi Zsolt beszél a mongóliai buddhizmusról

ÁTJÁRÓ című műsorunkban Szilágyi Zsolt beszél a mongóliai buddhizmusról

1970-ben született Miskolcon. Egyetemi tanulmányait az ELTE Belső-ázsiai Tanszékének mongol szakán és a Miskolci Egyetem történelem szakán végezte. Mindkét intézményben 1999-ben diplomázott.

2005-ben summa cum laude minősítéssel védte meg a teokratikus mongol államról szóló mongolisztikai doktori értekezését. 2008-2010 között az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskolájába járt. Kutatási témájának része volt a buddhista egyház társadalmi- és politikai szerepének vizsgálata is. Történettudományi doktori disszertációját summa cum laude minősítéssel védte meg 2011-ben.

2002 óta az MTA kutatója. Munkáját az MTA-ELTE Altajisztikai Kutatócsoportjában előbb mint tudományos segédmunkatárs, majd mint munkatárs végezte. 2007 óta az MTA Néprajzi Kutatóintézet (2012-től MTA BTK Néprajztudományi Intézet) munkatársa, 2011-óta tudományos főmunkatárs.

Oktatói munkáját 1999-ben doktoranduszként kezdte az ELTE Belső-ázsiai Tanszékén. Tanított klasszikus és modern mongol nyelvet, belső-ázsiai és mongol történelmet, társadalom- ás vallástörténetet. 2004 óta az ELTE Mongol Nyelvészeti Doktori Program (2011 óta Mongolisztikai Doktori Program) alapító tanára.

1992-től tagja az MTA és a Mongol Akadémia közös expedíciójának. Rendszeresen végez kutatásokat és terepmunkát Mongóliában, Kínában, kutatott a burját területeken.

Kutatási témái: belső-ázsiai és mongol állam- és társadalomtörténet, az állam és a buddhista egyház kapcsolata, az egyház szerepe a poszt-szovjet korszakban, Kína mongol és török nyelvű kisebbségeinek vizsgálata, vallásetnológiai kutatások, forráskutatás.

 

Kapcsolódó

Műsorajánló

Beszélgetés Csetverikov Anna Divyaval

„Miközben pont egy mélyebb meglátásban az ragyog fel, hogy az, amit embernek nevezünk, ugyanolyan kifejeződése tud lenni a mindenségnek, mint ahogy egy tölgyfa, egy virág,