Főoldal > ÁTJÁRÓ című műsorunkban Szilágyi Zsolt beszél a mongóliai buddhizmusról

- Műsorajánló
1970-ben született Miskolcon. Egyetemi tanulmányait az ELTE Belső-ázsiai Tanszékének mongol szakán és a Miskolci Egyetem történelem szakán végezte. Mindkét intézményben 1999-ben diplomázott.
2005-ben summa cum laude minősítéssel védte meg a teokratikus mongol államról szóló mongolisztikai doktori értekezését. 2008-2010 között az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskolájába járt. Kutatási témájának része volt a buddhista egyház társadalmi- és politikai szerepének vizsgálata is. Történettudományi doktori disszertációját summa cum laude minősítéssel védte meg 2011-ben.
2002 óta az MTA kutatója. Munkáját az MTA-ELTE Altajisztikai Kutatócsoportjában előbb mint tudományos segédmunkatárs, majd mint munkatárs végezte. 2007 óta az MTA Néprajzi Kutatóintézet (2012-től MTA BTK Néprajztudományi Intézet) munkatársa, 2011-óta tudományos főmunkatárs.
Oktatói munkáját 1999-ben doktoranduszként kezdte az ELTE Belső-ázsiai Tanszékén. Tanított klasszikus és modern mongol nyelvet, belső-ázsiai és mongol történelmet, társadalom- ás vallástörténetet. 2004 óta az ELTE Mongol Nyelvészeti Doktori Program (2011 óta Mongolisztikai Doktori Program) alapító tanára.
1992-től tagja az MTA és a Mongol Akadémia közös expedíciójának. Rendszeresen végez kutatásokat és terepmunkát Mongóliában, Kínában, kutatott a burját területeken.
Kutatási témái: belső-ázsiai és mongol állam- és társadalomtörténet, az állam és a buddhista egyház kapcsolata, az egyház szerepe a poszt-szovjet korszakban, Kína mongol és török nyelvű kisebbségeinek vizsgálata, vallásetnológiai kutatások, forráskutatás.
“…Amennyiben a romantikus szerelem rendelkezik mind a négy aspektussal, akkor az nagy boldogsággal járhat. A Buddha sosem mondott semmi rosszat az igaz szeretetről vagy a
„Miközben pont egy mélyebb meglátásban az ragyog fel, hogy az, amit embernek nevezünk, ugyanolyan kifejeződése tud lenni a mindenségnek, mint ahogy egy tölgyfa, egy virág,
A kínai hatóságok szigorú felügyelet alá helyezik Tulku Hungkar Dordzse kolostorát, valamint megtiltják a nyilvános megemlékezéseket a közelmúltban elhunyt tibeti vallási vezetőről. A kínai hatóságok