Hogyan keletkeznek a jelenségek? – Pressing Lajos Lílávadzsrával Bende Zsuzsanna beszélget

Hogyan keletkezik az énérzet, hogyan keletkeznek az azonosulásaink? Vajon hogyan alkalmas a meditáció arra, hogy erre rálássunk? Hol van a választás lehetősége, ha van? Ezekről a kérdésekről kérdeztük Dr. Pressing Lajost.

„Nem ismerjük fel, hogy itt problémáról van szó, ami szenvedést okoz. Mondhatnánk azt, hogy az emberiség kollektív hallucinációban, vagy pszichózisban szenved. Ténylegesen is szenved, mert attól, hogy  kívülre vetülnek a dolgok, ilyen módon félreértjük ezeknek a dolgoknak a természetét és a saját belső egyensúlytalanságainkról azt hisszük, hogy ezek a világban minket sújtó kielégületlenségek. Ez lesz aztán a szenvedés forrása. A buddhizmusban ezt hívjuk káprázatnak. Tehát az, hogy káprázatban élünk, azt jelenti, hogy egyfajta hallucinációban élünk. Ebből keresi a Buddha a megvilágosodással a kiutat. Meg kéne ezt érteni. Megérteni, felismerni, hogy ezek az észlelések, tapasztalások, amiről azt hisszük, hogy van egy valóságos én, egy valóságos külvilág, valójában ez csak illúzió.” 

Riporter: Bende Zsuzsanna 

 

Kapcsolódó