Főoldal > Nobel-békedíjasok az atomfegyverek ellen
Március 23-án több mint egy tucat Nobel-békedíjas, köztük a Dalai Láma, írt alá egy nyílt levelet, amelyben arra kérték a világ polgárait, hogy csatlakozzanak az ukrajnai háborút és a nukleáris fenyegetést elutasító felhívásukhoz.
A petíciót az AVAAZ online platformon tette közzé az Orvosok A Nukleáris Háború Megelőzéséért Nemzetközi Egyesület – International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW). Ezt a szervezetet a békéért, és a nukleáris fegyverek leszerelése érdekében végzett tevékenységéért 1985-ben tüntették ki a Nobel-békedíjjal.
A nyílt levelet pár nappal azelőtt tették közzé, hogy Oroszország korábbi elnöke, Dmitrij Medvegyev, kijelentette, hogy bizonyos esetekben országa jogot formál nukleáris fegyverek alkalmazására.
Oroszországgal szemben Ukrajna nem rendelkezik nukleáris fegyverrel. A Szovjetunió szétesése után teljes mértékben atomfegyver mentesítették az országot, ami addig több ezer nukleáris robbanófejjel rendelkezett. Az 1994-ben létrejött megállapodás, a Budapesti Memorandum szerint Ukrajna biztonságát és területi integritását az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság mellett Oroszország is garantálja. A garanciavállalást később másik két atomhatalom, Kína és Franciaország is támogatta. Ukrajna ilyen biztonsági garanciákban bízva szerelte le atomfegyvereit 1996-ig, amely addig a világ harmadik legnagyobb nukleáris arzenálja volt. Ezt az egyezményt szegte meg Oroszország már 2014-ben Ukrajna szuverenitásának megsértésével, a Krím elfoglalásával.
Őszentsége a Dalai Láma már korábban őszinte aggodalmát fejezte ki a háborús helyzet miatt. Mint mondta: “Nem szabad elveszítenünk a reményt. A 20. század a háborúk és a vérontás évszázada volt. A 21. századnak a párbeszéd évszázadának kell lennie.”
A Nobel-békedíjasok által aláírt petíció szövege:
“Elutasítjuk a háborúkat és az atomfegyvereket. Felszólítjuk minden polgártársunkat a világban, hogy csatlakozzon hozzánk mindannyiunk otthona, a bolygónk megvédése érdekében azoktól akik az elpusztításával fenyegetnek.
Ukrajna lerohanása humanitárius katasztrófát okozott a lakosság számára. Az egész világ most a történelem legnagyobb fenyegetésével néz szembe: egy széleskörű atomháborúval ami képes elpusztítani civilizációnkat és óriási ökológiai károkat okozni mindenütt a Földön.
Felszólítjuk az orosz katonai erőket a tűzszünetre és az Ukrajnából való kivonulás megkezdésére, valamint arra, hogy tegyenek meg minden tőlük telhető erőfeszítést, hogy megakadályozhassuk ezt a végső katasztrófát.
Felszólítjuk Oroszországot és a NATO tagállamait, hogy határozottan mondjanak le az atomfegyverek bevetéséről ebben a konfliktusban, továbbá felszólítunk minden országot arra, hogy biztosítsa támogatásáról a Nukleáris Fegyverek Betiltásáról Szóló Szerződést annak érdekében, hogy soha ne kelljen szembenéznünk a nukleáris veszélyeztetettség a mostanihoz hasonló pillanataival.
Elérkezett az idő a nukleáris fegyverek betiltására és megsemmisítésére. Ez az egyetlen módja annak, hogy garantálni tudjuk azt, hogy a bolygó lakói biztonságban legyenek ettől a létüket érintő fenyegetéstől.
Vagy az atomfegyvereknek lesz végük, vagy nekünk.
Elutasítjuk a paranccsal és fenyegetéssel való kormányzást és a párbeszéd, az együttélés és az igazságosság mellett szállunk síkra.
Szükséges és lehetséges egy nukleáris fegyverek nélküli világ és együtt fogjuk azt felépíteni. Rendkívül sürgető, hogy esélyt adjunk a békének.
A petíció Nobel-békedíjas aláírói, zárójelben a díj odaítélésének éve:
Őszentsége a Dalai Láma (1989)
Orvosok A Nukleáris Háború Megelőzéséért Nemzetközi Egyesület – IPPNW(1985)
A Nukleáris Fegyverek Megsemmisítéséért Küzdő Nemzetközi Mozgalom – ICAN (2017)
Juan Manuel Santos (2016)
Kailash Satyarthi (2014)
Leymah Gbowee (2011)
Tawakkul Karman (2011)
Muhammad Yunus (2006)
David Trimble (1998)
Jody Williams (1997)
Jose Ramos-Horta (1996)
Pugwash Konferencia a Tudományról és a Világ Ügyeiről (1995)
Óscar Arias Sánchez (1987)
Lech Walesa (1983)
Amerikai Barátok Szolgálati Tanácsa – AFSC(1947)
Nemzetközi Békeiroda – IPB (1910)
A felhíváshoz természetesen nem csak Nobel-békedíjasok csatlakozhatnak. Eddig már több mint egymillió ember írta alá a világ minden táján, amit ezen a linken bárki megtehet egy e-mail cím megadásával.
Forrás – Avaaz
A BuddhaFM A Tan Kapuja Buddhista Egyház által fenntartott online rádió. A rádió minden buddhista irányzat és az összes buddhista közösség számára nyitott, melynek tanítása és beszéde a BuddhaFM küldetés nyilatkozatával összhangban szólal meg.
BuddhaFM – Adásban a Tan!
Kövessenek minket Facebook Spotify oldalunkon és Youtube csatornánkon.
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Staféta című sorozatunk a BuddhaFM rádió 10. születésnapja alkalmából született 2024 őszén azzal a céllal, hogy közelebb hozzuk a hallgatókhoz rádiót azáltal, hogy megismerhetik annak
Őszentsége a XIV. Dalai Láma, a közelmúltban, New York-ban történt sikeres műtéte után, megkezdte hazaútját az indiai Dharamszalába. Az utazását megszakítva, Zürichben találkozott a XVII.
Zen and the Art of Saving the Planet – Programajánló beszélgetés Danka Miklóssal, az Integrál Akadémia tanárával, az Ursus Libris könyvkiadó alapítójával. A franciaországi Plum