Főoldal > Sawasdee Pee Mai! Songkran, a thai újév
A Songkran, amelyet thai újévnek is neveznek, 2015-ben április 13 és 15 között volt hivatalosan, de az ünneplés akár egy hétig is tarthat. A Songkran hagyományosan családi ünnep, amikor a thaiföldiek templomba mennek, és kitakarítják az otthonukat. Az első napon kerül sor a Rod Nam Dum Hua szertartásra, amelyen a fiatalok illatos vizet öntenek az idősek tenyerébe, hogy kifejezzék irántuk érzett tiszteletüket, és áldásukat kérjék. A második nap a Nemzeti családi nap, amelyen korán kelnek, alamizsnát adnak a szerzeteseknek, és nap hátralevő részét családtagjaikkal töltik. Ilyenkor kerül sor a Buddha-szobor fürdetésére, amikor a hívők illatos vízzel locsolják meg a Buddha-szobrokat otthon és a templomokban egyaránt.
A hagyományos ünneplés mellett hatalmas utcabálokat és tömeges utcai vízicsatákat rendeznek, melyekben a tűzoltóság vízágyúi is képviseltetik magukat.
A „locsolkodás” valódi jelentése, hogy szimbolikusan lemossák egymásról az elmúlt évben történt bajokat, és tiszta lappal kezdhessék az újévet. Hagyományosan udvariasan egy tálka vizet locsoltak családtagjaikra, közeli barátaikra és szomszédaikra, de ahogy a Songkran fokozatosan fesztivállá alakult, a tálkát vödörre, locsolócsőre és vizipisztolyra cserélték, és az ünnepi vidámságban egész Bangkok osztozik, a turistákat is beleértve.
Sawasdee Pee Mai! vagyis Boldog újévet!
December 2-án kezdődött az indiai Bódhgájában, immár a 19. alkalommal a nemzetközi Tipitaka recitációs szertartás, amire több mint 10.000 résztvevő érkezett a világ minden tájáról.
Programajánló: ÁTLÉPÉS A TÜKÖRKAPUN Beszélgetés Bérczi Zsófiával, az Élőkép Színház vezetőjével Riporter: Udvardi Márton (2024) ÁTLÉPÉS A TÜKÖRKAPUN TAROT LABIRINTUS AZ ÉV VÉGÉN Az
Az írás, mint éberség – Hamvas Tiszaújvárosi évei „Hamvas felismerte, hogy a buddhi, vagy Buddha-tudat nem más, mint az ember őseredeti alapállása, éber léte, amit