Főoldal > Százegy Nobel-díjas felhívása
Őszentségét, a Dalai Lámát is megtalálhatjuk azon százegy Nobel-díjas között, akik egy felhívásban adtak hangot aggodalmuknak a fosszilis üzemanyagok környezetkárosító hatásai miatt.
Közös levelüket április 22-én, a Föld Napja alkalmából tartott klímacsúcs előtt tették közzé. Az Egyesült Államokban rendezett konferencián részt vevő politikai és gazdasági vezetők felé egyértelmű üzenettel fordultak: “A fosszilis üzemanyagokat bent kell tartani a föld mélyén!”
A levél aláírói között találhatunk írókat, orvosokat, fizikusokat, kémikusokat, de gazdasági szakembereket is. “Korunk legnagyobb erkölcsi kérdésének” nevezték a klímakérdéshez és a természeti környezet pusztításához való hozzáállásunkat. Az április 22-23-án megrendezésre került online csúcstalálkozón részt vevő vezetőknél egy új gazdasági szemléletváltást sürgettek, ami lehetővé teszi a nemzeti gazdaságok megszabadulását az olaj-, szén- és gázfüggőségüktől.
“A klímaváltozás emberek százmillióinak az életét teszi kockára, életmódokat az összes kontinensen, és veszélyezteti fajok ezreinek a fennmaradását. A fosszilis üzemanyagok, a szén, az olaj és a gáz elégetése járul hozzá messze a legnagyobb mértékben a klímaváltozáshoz. Ma, a 2021-es Föld Napja és a Biden elnök úr által rendezett Klímacsúcs alkalmából írjuk a levelünket azonnali cselekvésre szólítva fel önöket az olaj, a gáz és a szénhasználat terjedésének megállítása így a klímakatasztrófa elkerülése érdekében.” – írják a Nobel-díjasok.
A tudósokat, vallási vezetőket, de volt politikusokat is soraiban tudó tekintélyes társaság szerint a megoldás világos, az alternatív, megújuló energiaforrások használatára való áttérés mellett a “fosszilis üzemanyagokat a föld mélyén kell tartani.”
“Nem az ipar, hanem a vezetők kezében van a hatalom, így az erkölcsi felelősség is, hogy határozott intézkedéseket tegyenek ennek a válságnak a megoldására. Felszólítjuk a világ vezetőit, hogy dolgozzanak közösen a nemzetközi együttműködés szellemében, hogy:
A fosszilis üzemanyagok a klímaváltozás fő kiváltói. Ennek az iparágnak a folyamatos terjeszkedését elfogadni lelkiismeretlenség. A fosszilis energetikai rendszer globális, ezért globális megoldásokat igényel. Egy megoldást, amiért most a klímacsúcson részt vevő vezetőknek tenniük kell. És az első lépés az, hogy a fosszilis üzemanyagokat tartsuk bent a föld mélyén.” (A Fosszilis Üzemanyagok Terjedését Megakadályozó Szerződés)
A kétnapos konferencia amerikai megrendezése fontos lépés az Egyesült Államok új, Joe Biden elnök által vezetett kormánya számára az egész világot érintő környezetvédelmi témákhoz való visszatérés szempontjából. Az Elnök ígéretet tett arra, hogy 2030-ra a 2005-ös szint 50-52%-a alá csökkentik az üvegházhatású gázkibocsátást. Az Európai Unió 2030-ra 55%-os csökkentést, valamint 2050-re teljes karbonsemlegességet ígért. A világ egyik legnagyobb gázkibocsátó országának, Kínának a vezetője, Hszi Csin-ping konkrét célkitűzést nem fogalmazott meg, csak annyit ígért, hogy országa szigorúan kézben fogja tartani a szénfüggőségét.
“A fosszilis üzemanyagok elégetése felelős a széndioxid kibocsátás majdnem 80%-áért az ipari forradalom óta. Mindamellett, hogy a kibocsátás fő forrása, a fosszilis üzemanyagok kitermelése, finomítása, szállítása és elégetése helyi szennyezést is, komoly környezeti és egészségügyi árat követel. Ezt az árat gyakran a helyi lakosok és a marginalizált közösségek fizetik meg. Az elképesztő iparági gyakorlatok az emberi jogok megsértéséhez és egy olyan fosszilis üzemanyagokra épülő rendszer kiépüléséhez vezettek, ami világszerte emberek milliárdjait hagyja a méltó élethez szükséges energia nélkül.” – áll a levélben.
A Nobel-díjas politikai aktivista, Jody Williams és Őszentsége videóüzenete itt tekinthető meg
A Nobel-díjasok teljes levele itt olvasható
A Dalai Láma a Föld Napja alkalmából nyilvánosságra hozott üzenetét már közöltük itt
Forrás – Buddhistdoor
A Fosszilis Üzemanyagok Terjedését Megakadályozó Szerződés – The Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Staféta című sorozatunk a BuddhaFM rádió 10. születésnapja alkalmából született 2024 őszén azzal a céllal, hogy közelebb hozzuk a hallgatókhoz rádiót azáltal, hogy megismerhetik annak
Őszentsége a XIV. Dalai Láma, a közelmúltban, New York-ban történt sikeres műtéte után, megkezdte hazaútját az indiai Dharamszalába. Az utazását megszakítva, Zürichben találkozott a XVII.
Zen and the Art of Saving the Planet – Programajánló beszélgetés Danka Miklóssal, az Integrál Akadémia tanárával, az Ursus Libris könyvkiadó alapítójával. A franciaországi Plum