Főoldal > Thai szerzetesek járvány idején
Szerzetesek is kiveszik a részüket Thaiföldön a járvány elleni küzdelemből, illetve a megelőzésre irányuló törekvésekből. A dél ázsiai királyságban, mint több más távolkeleti országban is, rendkívüli sebességgel terjed a koronavírus új mutációja a delta variáns. Az országban ez a COVID járvány harmadik hulláma. A jelenlegi hullám elindulását április elsejére datálják, helyét pedig a főváros, Bangkok, egyik éjszakai szórakozóhelyeiről ismert negyedéhez kötik.
A vírus a hivatalos adatok szerint, eddig mintegy 650,000 megbetegedést okozott augusztus első hetéig. A Bangkok Post folyamatosan frissülő járványfigyelő oldala e cikk írásakor, augusztus 13-án már több mint 860,000 megbetegedésről számol be, amiből folyamatosan rekordokat dönt a napi új megbetegedések száma, ami jelenleg majdnem 23,500. A halottak száma mára meghaladja a hétezret.
Szertartási tárgyak fertőtlenítése – Buddhistdoor
A szerzetesek ebben a helyzetben csatlakoztak az egészségügyben dolgozókhoz, hogy segítsék a munkájukat. A tesztekkel kapcsolatos adminisztratív munkák végzése mellett oxigénpalackokat szállítanak és az elhunytak krematóriumokba szállítását is ők végzik.
„Sok az olyan thai ember akiket még mindig figyelmen kívül hagy a közegészségügyi rendszer” – mondja a harminchárom éves Phra Mahapromphong a dél-nyugat bangkoki Wat Suthi Wararam buddhista kolostor apáthelyettese. A szerzetes július 21-e óta látogatja rendszeresen a főváros legszegényebb negyedeit, oxigént, élelmiszert és más egészségügyi felszerelést szállítva az ott élőkhöz. A covid teszteket is ő gyűjti be, és juttatja el az egészségügyi intézményekbe. „Mindenkiről gondoskodunk akivel találkozunk” – tette hozzá.
Phra Santijittho védőruhát vesz fel a hamvasztás előtt – Buddhistdoor
Egy videó interjúban megjegyezte továbbá : “A buddhista szerzetesek mindig is a thai közösség szellemi vezetői voltak, az emberek mindig is bíztak a bölcsességünkben.”
Templomuk, a Wat Suthi Wararam, több más kolostorral egyetemben jelenleg a fertőzöttek számára fenntartott elkülönítő központként működik, ahol a betegek orvosi és szakápolói felügyelet mellett, szinte kórházi körülmények között várhatják a gyógyulásukat.
„A szerzetesek megélhetése az emberek adományaitól függ. Most elérkezett a viszonzás ideje számunkra. Mindenképpen bátorítjuk őket, hogy ne adják fel a harcot” – mondta Phra Mahapromphong a Bangkok Postnak.
A Thai kormány a járvány terjedése és az egészségügyi rendszer végletes leterheltségére való tekintettel kiszélesítette a járvánnyal kapcsolatos korlátozó intézkedéseket, további tartományokat ítélve magas kockázatúnak. Ezekben a régiókban, így egész Bangkokban és környékén is a legszigorúbb korlátozó intézkedések vannak érvényben. Ez a majd hetvenmilliós királyság lakosságának, mintegy negyven százalékát érinti.
A halottak elszállítása – MSN video
Egy másik kolostor, a Bangkok külvárosában lévő Pathum Thani jelentése szerint, mára négy-öt holttestet hamvasztanak el naponta, míg a járvány előtt havonta két-három hamvasztást tartottak.
„Egy ideje nem találkoztam más szerzetesekkel a templomban, mivel a hamvasztásokkal és a hamvak összegyűjtésével voltam elfoglalva reggeltől estig” – mondta Pongpetch Santijittho szerzetes a Reutersnek.
Az elkülönítő építése a Wat Suthi Waranam kolostorban – Buddhistdoor
Az észak bangkoki Wat Chin Wararam Worawiharn kolostor szerzetesei, is mindent megtesznek. hogy a kormányzat által elhanyagol thaiok segítségére legyenek. A tiszteletreméltó Phra Supornchaithammo szerzetes vállalta magára a holttestek krematóriumokba szállításának nem épp kellemes feladatát.
„Hajlandó vagyok vállalni a kockázatot. Ha megfertőződöm a vírussal, kész vagyok azt megbánás nélkül elfogadni. Sosem fordult meg a fejemben amikor szerzetesnek álltam, hogy ilyesmit fogok csinálni, de most ez a helyzet. Mindenkinek segítő kézre van szüksége és büszke vagyok, hogy itt lehetek” – nyilatkozta a tiszteletreméltó.
Forrás – Buddhistdoor
Bangkok Post aktuális járványfigyelője
Hírszerkesztő: Fenyvesi Róbert
Staféta című sorozatunk a BuddhaFM rádió 10. születésnapja alkalmából született 2024 őszén azzal a céllal, hogy közelebb hozzuk a hallgatókhoz rádiót azáltal, hogy megismerhetik annak
Őszentsége a XIV. Dalai Láma, a közelmúltban, New York-ban történt sikeres műtéte után, megkezdte hazaútját az indiai Dharamszalába. Az utazását megszakítva, Zürichben találkozott a XVII.
Zen and the Art of Saving the Planet – Programajánló beszélgetés Danka Miklóssal, az Integrál Akadémia tanárával, az Ursus Libris könyvkiadó alapítójával. A franciaországi Plum