Főoldal > Éber figyelem az együttlétben
- Műsorajánló
A tudatosság (mindfulness, szati) a jelen pillanatra irányuló, ítélkezésmentes figyelem. Lehetséges, hogy a meditációban gyakorolt éber figyelem hasznunkra lehet az élet más területein is, amit nem feltétlenül kapcsolunk össze a spirituális fejlődéssel? Milyen hatása van a tudatosságnak a szexuális, valamint az érzelmi életünkre?
Lori A. Brotto, a Brit Columbia-i Kutatóintézet a Női Egészségért igazgatója szerint a szexuális tudatosság számos helyzetben jelenthet segítséget, az olyan problémáktól kezdve, mint a kényszeres viselkedés, vagy a szűnni nem akaró, zavaró gondolatok, az olyanokon át, mint az intimitástól való irtózás, vagy az alacsony libidó, egészen a fizikai tünetekkel járókig, mint a merevedészavar, vagy a nemi szervek krónikus fájdalma.
“A tudatosság által intenzívebben foglalkozhatunk az érzeteinkkel a vágy pillanataiban” mondja Brotto. “Figyelhetünk ilyenkor azokra a pontokra, ahol a testek találkoznak. A szemünkkel lajstromba vehetjük a látásérzeteket. Figyelhetjük a pulzusunk változását. Aztán amikor a tudatunk elkószál, vagy elvonja valami, visszavezethetjük a test és a lélegzet figyeléséhez.”
Idegtudományi megközelítésből szemlélve, a tudatosságnak maradandó kognitív hatásai lehetnek. Megerősíti a tudat azon részét, ami ellenőrzés alatt tartja a gondolkodást. Így kevésbé leszünk hajlamosak automatikusan reagálni egy helyzetre és megtanulhatjuk apránként kikódolni magunkból a félelmeinket.
Az éber figyelemért azonban dolgozni kell. Brotto kutatóintézetében nyolchetes bevezető program keretében ismertetik a résztvevőkkel a technika alapjait. Kezdetben a test végigpásztázása a figyelemmel, a légzés- illetve a gondolatok figyelése képezik a fő gyakorlatokat. Később fontos eleme a képzésnek az érzelmi vagy fizikai fájdalomra való ráhangolódásban szerzett jártasság. A kurzus felénél, négy hét után kezdik ezeket a gyakorlatokat fokozatosan a szexualitás felé orientálni.
Aki szeretné kipróbálni, milyen hatása van a tudatosságnak a szexuális életére, megteheti anélkül is, hogy beiratkozna egy kurzusra. Azonban fontos a hálószobától függetleníteni ezt a tanulási folyamatot. A megfelelő jártasság megszerzése előtt az “élesben” tett próbálkozások eleve kudarcra vannak ítélve. Ideális kezdés az, ha az ember eleinte a légzésére figyel, majd végigjárja a figyelmével a testének minden porcikáját azt keresve, hol érzi magát ellazulva és hol nem. A mindennapos tevékenységek közben, mint a fürdés, a boltba menés, vagy az étkezés, figyeljük a tapasztalt érzeteinket. Ez megerősíti a tudatosság-izmainkat.
Ha pedig kezdjük megvalósítani az éber figyelmet az együttléteink alatt is, nagy valószínűséggel a szex minősége is exponenciálisan javulni kezd majd. Brotto megállapítása, hogy a teljes értékű szexuális élet lehetetlen a tudatosság nélkül, egybecseng Gendün Csöpel, egy rendből kilépett tibeti láma 1938-ban írott verseskötetének, a Szenvedély Könyvének üzenetével, mely a Káma Szútrához hasonlóan az örömszerzést a vallási extázissal egy szintre emeli. A kötetet angolra Donald S. Lopez Jr, a Michigani Egyetem professzora, és Thupten Jinpa, a Dalai Láma fő tolmácsa fordította.
Új hangoskönyv a BuddhaFM-en! – Seung Sahn: A zen iránytűje Seung Sahn (Szung Szán) koreai zen mester (1927-2004) az első koreai zen tanító volt, aki
Bódis Kriszta író, szociálpszichológus, dokumentumfilmes, és a Van Helyed Alapítvány alapító vezetője. Társadalmi aktivista, közéleti személyiség, verseket és prózát húszéves kora óta publikál rangos irodalmi
Könyvajánló – Kuzder Ritával, A Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanárával beszélgettünk az idén megjelent Klasszikus tibeti nyelvtankönyv és feladatgyűjtemény c. művéről Riporter: Udvardi Márton (2024)