Főoldal > Veszprémi Krisztával Selvarajan Yesudianról
- Műsorajánló
Veszprémi Kriszta fordító, A Tan Kapuja Buddhista Főiskola egykori tanára és (esti tanfolyam keretében) jóga oktatója.
„Ha az a mozdulat meg tud történni, hogy a figyelmet befelé fordítod, igazából ott kezdődik el valami. És a jóga tökéletes eszköz erre. Amíg teljesen szét vagy szórva, addig nem tudod a figyelmedet befelé fordítani, mert konkrétan egy percig nem tudsz a fenekeden ülni. Zizegsz, nyüzsögsz, ide mész, oda mész, erre figyelsz, arra figyelsz. De amikor ez a mozdulat megtörténik…ezt éreztem ott meg talán….ahogy ott ül a Yesudiannál az az ötven ember, és az a figyelem, ahogy visszahúzódik az ászanákon, a légzésen, a szatszangon, a beszélgetésen keresztül, az egy nagyon erős mozdulat…
…Yesudian 11 évig élt Magyarországon, 50 évet Svájcban. Soha nem tanult meg tökéletesen németül, de gyönyörűen beszélt magyarul. Nagyon szerette a magyar nyelvet. Amikor beszélgettem vele, azt éreztem, hogy az én magyar nyelvtudásom nagyon gyatra. Ők még ezt az ízes, háború előtti magyart beszélték… Yesudian nagyon mély nyomot hagyott itt. Azt mondta, hogy a magyaroknak ez (a jóga) ismerős volt, hogy a magyar az egy keleti nép. Amiről ő beszélt, azt a magyarok értették. Ő ezen először meglepődött, de aztán rájött, hogy rokonok vagyunk.”
Riporter Bende Zsuzsanna
Az adás időpontja: 2021. FEBRUÁR 10., SZERDA 07:52; csütörtök 10:52; péntek 13:52; szombat 15:52; február 15., hétfő 16:52; kedd 20:52
Veszprémi Kriszta fordításai:
Michael Harner: A sámán útja. Édesvíz, Budapest, 1997.
H. V. L. Púndzsa: Ébredj fel és ordíts! (I–II. kötet). Reiki Alapítvány, Budapest, 1998. Filosz, Budapest, 2010 (második, javított kiadás).
David Godman (szerk.): Ugorj az ismeretlenbe! Beszélgetések Papajival (társfordítóként). Reiki Alapítvány, Budapest, 1999.
Ram Tzu: Úttalan utakon. Spirituális „haladóknak”. No Way. For the Spiritually „Advanced” (kétnyelvű) (társfordítóként). Reiki Alapítvány, Budapest, 2000. Második, javított kiadás: Filosz, Budapest, 2013.
Selvarajan Yesudian: Jóga hétről hétre. Gyakorlatok és meditációk az egész évre (társfordítóként). Lazi, Szeged, 2000.
Robert Ullman – Judyth Reichenberg-Ullman: Szentek, bölcsek, mesterek és misztikusok. Megvilágosodás-beszámolók a régmúlttól napjainkig (társfordítóként). Filosz, Budapest, 2005.
Selvarajan Yesudian: A jóga áldásos ereje, avagy az önbizalomhoz vezető út (társfordítóként). Lazi, Szeged, 2005.
Srí Ramana Maharsi: Tudatos halhatatlanság (szerk. Paul Brunton és Munagala Venkataramiah). Filosz, Budapest, 2005.
Eli Jaxon-Bear: A megszabadulás enneagramja. A fixációtól a szabadságig. Ursus Libris, Budapest, 2006.
Srí Ramana Maharsi összes művei. Prózai művek, költemények, fordítások (társfordítóként). Filosz, Budapest, 2006.
Jóga – India világa 1., 2., 3. (szerk.). Ursus Libris, Budapest, 2006., 2007., 2008.
Őszentsége a Dalai Láma és Victor Chan: A megbocsátás bölcsessége. Bensőséges beszélgetések és utazások. Ursus Libris, Budapest, 2008.
Szvámí Ráma: Tudatos élet. A spirituális átalakulás kézikönyve. Ursus Libris, Budapest, 2008.
Gangaji: A szabadság folyója. Filosz, Budapest, 2009.
Jon Kabat-Zinn: Bárhová mész, ott vagy. Éberségmeditáció a mindennapi életben. Ursus Libris, Budapest, 2009.
Szvámí Amritaszvarúpánanda: Az isteni üdvösség Anyja (társfordítóként). Mata Amritanandamayi Mission Trust, Amritapuri, 2009.
Szakjong Mipham: Hogyan tegyük szövetségesünkké az elménket? Filosz, Budapest, 2009.
Joan Chittister: Az évek ajándéka. Méltósággal megöregedni. Ursus Libris, Budapest, 2011.
Csögyam Trungpa: Nagy Keleti Nap. Sambhala bölcsessége. Ursus Libris, Budapest, 2012.
Jon Kabat-Zinn: Az éber figyelemről – örök kezdőknek. Hódítsuk vissza a jelen pillanatot – és az életet! Ursus Libris, Budapest, 2013.
Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal. Hagyj fel az önostorozással és légy magabiztosabb! (társfordítóként) Ursus Libris, Budapest, 2014.
Helen Palmer: Enneagram a szerelemben és a munkában. Értsd meg bensőséges és munkakapcsolataidat! Ursus Libris, Budapest, 2015.
Satish Kumar: A Buddha és a terrorista. (társfordítóként) Ursus Libris, Budapest, 2016.
David N. Daniels – Virginia A. Price: Az enneagram esszenciája. (társfordítóként) Filosz, Budapest, 2017.
Beszélgetések Srí Ramana Maharsival (társfordítóként). Filosz, Budapest, 2018.
Robert Adams: A szív csendje (társfordítóként). Filosz, Budapest, 2019.
J. Krishnamurti: Az ismerttől való szabadság (társfordítóként). Ursus Libris, Budapest, 2020.
Jonge Mingyur Rinpocse: Szerelemben a világgal. Mit taníthat az életről egy buddhista szerzetes, aki visszatért a halál torkából? (társfordítóként). Filosz, Budapest, 2020.
Video/DVD:
Az Arunácsala szentje. Srí Ramana Maharsi. Videón: Reiki Alapítvány, Budapest, 1999. DVD-n: Filosz, Budapest, 2006. (társfordítóként)
Srí H. V. L. Púndzsa: Hagyj fel a kereséssel! Videón: Reiki Alapítvány, Budapest, 2001. DVD-n: Filosz, Budapest, 2006. (társfordítóként)
Srí H. V. L. Púndzsa: Térj vissza a csendhez! DVD. F
Új hangoskönyv a BuddhaFM-en! – Seung Sahn: A zen iránytűje Seung Sahn (Szung Szán) koreai zen mester (1927-2004) az első koreai zen tanító volt, aki
Bódis Kriszta író, szociálpszichológus, dokumentumfilmes, és a Van Helyed Alapítvány alapító vezetője. Társadalmi aktivista, közéleti személyiség, verseket és prózát húszéves kora óta publikál rangos irodalmi
Könyvajánló – Kuzder Ritával, A Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanárával beszélgettünk az idén megjelent Klasszikus tibeti nyelvtankönyv és feladatgyűjtemény c. művéről Riporter: Udvardi Márton (2024)